Szewcy – streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akt I –
Scena – jak pisze w didaskaliach Witkacy – przedstawia warsztat szewski. Przy pracy (kuciu butów) Sajetan rozmawia z Czeladnikami. Wygłasza swoje poglądy – brak wiary w rewolucję, o swojej klasie mówi, że są „nawozem, jako ci dawni królowie i inteligencja w stosunku do totemowego klanu - nawóz!”. W jego wypowiedzi, pojawia się co chwila powiedzonko „hej”, które denerwuje II Czeladnika. Sajetan tylko pozornie jest pogodzony ze swoją najniższą pozycją w społecznej hierarchii, rządzący są dla niego jedynie próżniakami i draniami. Majster szewski chciałby „ich dziwki deflorować, dewergondować, nimi się delektować, jus prima noctis nad nimi sprawować, w ich pierzynach spać, ichnie żarcie żreć aż do twardego rzygu…”. Czeladnicy podzielają poglądy Kajetana, marzą o zemście na elicie rządzącej.

Pojawia się Scurvy, mówi on szewcom, że powinni czuć się szczęśliwi, bo „wyzwolenie jest tylko przez pracę”. Przekonuje, że podział na dyrektorów, wyższych urzędników oraz pracowników będzie zawsze. Praca umysłowa wymaga „innych składników mózgu – mózgu i jedzenia” stąd istnieją różnice w standardzie ich życia. Czeladnik II zasypuje Scurvego szczegółami ze swego życia, Prokurator denerwuje się, jego złość osiąga apogeum, gdy Czeladnik wspomina o nieodwzajemnionej miłości prokuratora do Księżnej. Scurvy wyzywa Czeladnika „milcz, sflądrysynie, milcz, skurczyflaku”

Wchodzi księżna i rozdaje wszystkich postaciom kwiatki ze swego żółtego bukietu. Scurvy, wyznaje, że będzie jej godny jak wykona dla niej choć jedną parę butów. Chorobliwe pożądanie Prokuratora bawi Księżną, a nawet więcej, mówi ona „Chciałabym, aby pan patrzył na to, kiedy ja – wie pan? – ten tego – tylko nie powiem z kim - …Niepewność pańska jest dla mnie rezerwuarem najwyuzdańszej, płciowej, samiczkowatej, bebechowato-owadziej rozkoszy – chciałbym jak samice modliszki, które ku końcowi zjadają od głowy swoich partnerów, którzy mimo to nie przestają tego – wie pan, hehe!”. Czeladnicy naigrywają się z cierpienia Scurv’ego, który ubolewa nad tym, że nie jest prawdziwym hrabią. Księżna śpiewa piosenkę, z której Prokurator dowiaduje się, że jej panieńskie nazwisko brzmiało Bajbel-Burg, uświadamia sobie, ze była ona kiedyś panienką a nawet małą dziewczynką, i roztkliwia się jeszcze bardziej.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Geneza „Szewców”
2  Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) – życiorys
3  Szewcy jako dramat o rewolucjiKomentarze
artykuł / utwór: Szewcy – streszczenie


 • Dziękuję za streszczenie, ratuje w sytuacji takiej beznadziei. Ta lektura to najbardziej prymitywna forma wyrazu, jaką znam. Zero taktu, sensu, ideologii. Prostota umysłu i żałosne wykonanie.
  Shinta (shintasatoru {at} gmail.com)

 • Żeby zrozumieć w pełni sens tej książki trzeba skopcić gibona i być troszkę "uduchowionym". Ten utwór jest po prostu genialny i szalony jednocześnie, nie każdy to zrozumie
  trojkolorowy (kamilzar93 {at} o2.pl)

 • Okropna lektura. Uwielbiam czytać książki, ale "Szewcy" są nie do strawienia. Nie dostrzegam polotu i wzniosłości, ani jedwabiów, w które chcą ubrać jego twórczość. Jak dla mnie jest to bełkot człowieka psychicznie chorego, jednakże obdarzonego wysoką inteligencją.
  beth ()

 • Dzieci kochane to jest DRAMAT!!! nie książka, powieść czy inne czytadło:) poza tym wyjątkowo ciężki do czytania (i pełnego zrozumienia) już wolę "W małym dworku" lub "Nowe wyzwolenie" tegoż pana...
  Aga ()

 • Lektura ta jest wprost genialna!!! Taki absurd i groteska, że aż trudno uwierzyć w to, że człowiek mógł wpaść na tak doskonały pomysł! Znając trochę faktów z życiorysu Witkiewicza i jego myśli, czyta się "Szewców" z zapartym tchem. Obiektywnie patrząc, Witkacy nie był z pewnością zdrowy na umyśle (bądź całą swą sztukę, tak jak zresztą obrazy tworzył będąc pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających), ale jak dla mnie (człowieka wyjętego rodem z Młodej Polski) to jedynie niezastąpiona zaleta :D Jednocześnie też rozumiem, że nie wszyscy muszą uwielbiać tego typu artyzm i to wcale nie znaczy, że "chodzą w wełnie".
  Puczymorda ()

 • A mi się podobało. Bo ile można czytać o bicu moskali czy niemców i świetności polskiego narodu;) Dobrze, że lektury są chociaż minimalnie urozmaicone;)
  Mońka ()

 • Oczywiście, że nie musi, nie każdemu się podoba. Dla mnie jest to niewątpliwie trudna lektura, ze względu choćby ma język, więc streszczenie, a zwłaszcza opracowanie bardzo się przydadzą przed maturą. Poza tym z jakichś powodów Witkacy znalazł się w spisie lektur, więc na pewno miał ogromny talent, co zresztą nie trudno zauważyć, nawet jeśli komuś nie podoba się książka. Jestem przekonana, że nikt z nas nie potrafiłby mu dorównać :)
  Kalina ()

 • Tak, chwalmy Witkacego bo wielkim poetą był i musi przecież zachwycać, bo jak nie zachwyca to jesteście infantylne dzieci. Myślenie niektórych "intelektualistów" jest dziwne.
  iza ()

 • Niestety nie przerabiałam szewców w liceum. Może to i dobrze bo tą książkę trzeba przeczytać z własnej woli. Tylko szkoda, że dopiero teraz wpadła mi ręce:) Uważam ją za geniusz! Coś wspaniałego, a przy tym uśmiechałam się czytając niektóre dialogi. Bardzo miło się czytało. Przyznam streszczenie się przydało do poukładania sobie wszystkiego. Jak dla mnie książka jest tak wspaniale napisana, że czułam się jak bym stało obok, patrzyła na cała scenę, która mojej wyobraźni wyglądała trochę inaczej niż ta z opisów. Naprawdę polecam:)
  Ania (anczzka {at} gmail.com)


Tagi: