Szewcy – streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Szewcy dyskutują na tematy filozoficzne. Rozważają problem różnic społecznych. Sajetan zwraca Księżnej uwagę, że nie powinna, jako arystokratka występować w sztuce „i dlatego musi błąkać się po sztukach bez sensu, stojących poza literaturą” Scurvy chce stanąć na czele szewców, ale Sajetan stwierdza, że nie potrzebują oni inteligentów. W mowie swej popada w ekstazę, mówi o związku z wszechrzeczą „czuję się naprawdę kuzynem jurajskich gadów i trylobitów sylurskich, a także świń i lemurów – czuję związek z wszechstworzeniem – rzadko to bywa, ale jest prawdą!” Księżna jest zachwycona, pragnie się oddać Sajetanowi dla samej formy. Czeladnik II zastanawia się nad kwestią przodków. Pochodzenia rodowego nie należy przeceniać, jak robią to arystokraci (od nich gorsi są już tylko półarystokraci). Czeladnik stwierdza, ze wszystko jest absurdem, Księżna proponuje jako antidotum- żarliwą wiarę za to Sajetan „wali ją w pysk tak, że cała krwią się zalewa”.

Scurvy gardzi metodami szewców, uważa, że zmiany można przeprowadzić bez użycia przemocy. Jego zdaniem arystokracja się przeżyła, trzeba zreformować kapitalizm, ale nie zniszczyć inicjatywy prywatnej. Księżna wystąpienie Scurvy’ego podsumowuje krótko „Nudno, panie Robercie. To, co pan mówi, to są frazesy społecznego impotenta bez istotnych przekonań”. Prokurator wychodzi.

Teraz to Księżna przedstawia swoje poglądy, mówi o bliskości, jaka łączy ją z szewcami. Twierdzi, że utaiła się w nich – przedstawicielach ręcznego rzemiosła „osobowa tęsknota pierwotnego, leśnego i wodnego bydlęcia, którą arystokraci, zatracili z intelektem”. Przekonuje ona szewców, że różnice społeczne są zgubne, drażnią bowiem „Dziarskich Chłopców” Jej zdaniem tylko ona pozostaje bezideowa. W efekcie tego przemówienia szewcy chcą zgładzić Księżną, wtedy pojawia się Scurvy z „Dziarskimi Chłopcami” i wszystkich aresztuje. W szewskiej izbie, jego zdaniem „jest gniazdo najohydniejszej, przeciwelitycznej rewolucji świata, chcącej sparaliżować wszelkie poczynania od góry – tu rodzi się ona z pomocą perswazji nienasyconej samicy, degeneratki jej własnej klasy, a ostatecznym celem jej – babomatriarchat ku pohańbieniu męskiej, jędrnej siły- społeczeństwo jest kobietą – musi mieć samca, który je gwałci”.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Główne zagadnienia twórczości Witkacego
2  Miejsce i czas akcji „Szewców” jako argument za uniwersalnym wymiarem dzieła
3  Szewcy – katalog bohaterówKomentarze
artykuł / utwór: Szewcy – streszczenie


 • Dziękuję za streszczenie, ratuje w sytuacji takiej beznadziei. Ta lektura to najbardziej prymitywna forma wyrazu, jaką znam. Zero taktu, sensu, ideologii. Prostota umysłu i żałosne wykonanie.
  Shinta (shintasatoru {at} gmail.com)

 • Żeby zrozumieć w pełni sens tej książki trzeba skopcić gibona i być troszkę "uduchowionym". Ten utwór jest po prostu genialny i szalony jednocześnie, nie każdy to zrozumie
  trojkolorowy (kamilzar93 {at} o2.pl)

 • Okropna lektura. Uwielbiam czytać książki, ale "Szewcy" są nie do strawienia. Nie dostrzegam polotu i wzniosłości, ani jedwabiów, w które chcą ubrać jego twórczość. Jak dla mnie jest to bełkot człowieka psychicznie chorego, jednakże obdarzonego wysoką inteligencją.
  beth ()

 • Dzieci kochane to jest DRAMAT!!! nie książka, powieść czy inne czytadło:) poza tym wyjątkowo ciężki do czytania (i pełnego zrozumienia) już wolę "W małym dworku" lub "Nowe wyzwolenie" tegoż pana...
  Aga ()

 • Lektura ta jest wprost genialna!!! Taki absurd i groteska, że aż trudno uwierzyć w to, że człowiek mógł wpaść na tak doskonały pomysł! Znając trochę faktów z życiorysu Witkiewicza i jego myśli, czyta się "Szewców" z zapartym tchem. Obiektywnie patrząc, Witkacy nie był z pewnością zdrowy na umyśle (bądź całą swą sztukę, tak jak zresztą obrazy tworzył będąc pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających), ale jak dla mnie (człowieka wyjętego rodem z Młodej Polski) to jedynie niezastąpiona zaleta :D Jednocześnie też rozumiem, że nie wszyscy muszą uwielbiać tego typu artyzm i to wcale nie znaczy, że "chodzą w wełnie".
  Puczymorda ()

 • A mi się podobało. Bo ile można czytać o bicu moskali czy niemców i świetności polskiego narodu;) Dobrze, że lektury są chociaż minimalnie urozmaicone;)
  Mońka ()

 • Oczywiście, że nie musi, nie każdemu się podoba. Dla mnie jest to niewątpliwie trudna lektura, ze względu choćby ma język, więc streszczenie, a zwłaszcza opracowanie bardzo się przydadzą przed maturą. Poza tym z jakichś powodów Witkacy znalazł się w spisie lektur, więc na pewno miał ogromny talent, co zresztą nie trudno zauważyć, nawet jeśli komuś nie podoba się książka. Jestem przekonana, że nikt z nas nie potrafiłby mu dorównać :)
  Kalina ()

 • Tak, chwalmy Witkacego bo wielkim poetą był i musi przecież zachwycać, bo jak nie zachwyca to jesteście infantylne dzieci. Myślenie niektórych "intelektualistów" jest dziwne.
  iza ()

 • Niestety nie przerabiałam szewców w liceum. Może to i dobrze bo tą książkę trzeba przeczytać z własnej woli. Tylko szkoda, że dopiero teraz wpadła mi ręce:) Uważam ją za geniusz! Coś wspaniałego, a przy tym uśmiechałam się czytając niektóre dialogi. Bardzo miło się czytało. Przyznam streszczenie się przydało do poukładania sobie wszystkiego. Jak dla mnie książka jest tak wspaniale napisana, że czułam się jak bym stało obok, patrzyła na cała scenę, która mojej wyobraźni wyglądała trochę inaczej niż ta z opisów. Naprawdę polecam:)
  Ania (anczzka {at} gmail.com)


Tagi: