Szewcy jako dramat o rewolucji - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Witkacy pokazuje społeczeństwo w stanie rewolucyjnych przemian. Przedstawia kolejno trzy przewroty. Pierwszy dokonany jest przez Prokuratora, który posłużył się „Dziarskimi Chłopcami” a symbolizuje on przewrót faszystowski wynikły z podziałów społecznych i niezadowolenia robotników. Kolejna rewolucja jest przeprowadzona przez szewców dowodzonych przez Sajetana – ta odzwierciedla rządy komunistów. Podobnie jak Prokurator nie potrafią oni rządzić, przepędzają chłopów upominających się o sprawiedliwość, a następnie mordują swego przywódcę. Wydarzenie to często jest kojarzone z „czystkami” mającymi miejsce wśród partyjnych działaczy w Związku Radzieckim. Trzeci i ostateczny przewrót zostaje dokonany przez Hiper-Robociarza i dwóch dygnitarzy: Towarzysza X oraz towarzysza Abramowskiego, nastaje kolejny system totalitarny, w pełni zmechanizowany.

Struktura formalna Szewców – jak pisze D. Grould – jest oparta na schematycznym wzorze trzech rewolucji przedstawionych w heglowskim następstwie tezy, antytezy i syntezy. Przy końcu aktu pierwszego rewolucja sterowana przez Skurv’yego wprowadza ustrój faszystowski. Przy końcu aktu drugiego rewolucja plebejska wprowadza chłopsko-populistyczną odmianę komunizmu, by w trzecim akcie, w wyniku tych dwóch pierwszych buntów, dokonała się swoista synteza w postaci technokracji. Jest ona nowoczesną postacią społeczeństwa postindustrialnego. Państwo staje się maszyną , której elitę stanowią ludzie w ciemnych garniturach.

W „Szewcach” Witkacy po raz pierwszy zawarł tak liczne i ewidentne aluzje do historii Polski. Mimo to jednak dramat ma wymiar uniwersalny. Mówi o przemianach, jakie zachodzą nie tylko w Polsce, ale w całym świcie. Mimo aluzji do niemieckiego i włoskiego faszyzmu oraz radzieckiego komunizmu, Witkacy dążył do przedstawienia swej historiozofii. Zawężenie problematyki „Szewców” jedynie do lokalnych zagadnień wydaje się błędne, przeczy temu chociażby miejsce i czas akcji.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Szewcy – streszczenie
2  Eros i rewolucja - stosunki panujące między postaciami
3  „Szewcy” a postulat Czystej FormyKomentarze: Szewcy jako dramat o rewolucji

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2011-04-30 19:30:19

Tiaa co jak co, ale osoby, które nie znają tematu i czytając opracowania sądzą że te są nieocenioną pomocą zamiast dziękować powinny wziąć się do nauki. Strona nie jest zła, jednak informacje są albo zbyt pobieżne albo nazbyt szczegółowe. strona jest dobra dla osób, które chcą sobie przypomnieć podstawowe informacje o lekturach, ale na pewno nie dla tych, którzy chcą tylko przeczytać streszczenie. A i zapomniałabym... dzięki


2007-05-03 15:41:41

{at} UP Boże, chłopie... Nie trzeba było wystawiac cłego postulatu z poglądami życiowymi. Według mnie, wystraczy zwykłe, aczkolwiek szczere "dzięki". Tak więc.... dzięki.;]


2007-05-02 00:37:33

Dołączam się do podziękowań z całą szczerością. Piszę to po północy dwa dni przed maturą z polskiego, także z całą pewnością mogę potwierdzić że ta strona JEST ratunkiem. Dziękuję bardzo twórcom, zwłaszcza pani Małgorzacie za świetne streszczenia i opracowania pozwalające m.in.uzupełnić braki i przypomnieć sobie treść czy problematykę lektur oraz wspaniały e-book o pisaniu wypracowania maturalnego.Bezcenna pomoc. Pozdrawiam serdecznie:)


2007-04-28 20:58:33

Pozostaje mi tylko zgodzić się z przedmówcą. Wiadomo, przed maturą natłok nauki, parę lektur się w czasie liceum przegapiło i teraz trzeba szybko nadrabiać. Ta strona jest po prostu zbawieniem. Dziękuje za nią z całego serca :D Z historii też nie ma takich stron :/ Pozdrawiam, Kamil IIID IV LO im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi.


2007-04-16 17:54:38

Jestem zachwycony tą stroną :) Znajdują się tu wszytskie potrzebne informacje dla ucznia szkoły średniej (i nie tylko), z zakresu lektur i wierszy z języka polskiego. Jest ona nieocenioną pomocą, gdyż przekazuje wiedzę w sposób przejrzysty i rzetelny. Pomaga w przygotowaniu się do lekcji, pracy pisemnej, matury... Osobiście preczytalem prawie wszytskie lektury ale jest to jednak "prawie". Korzystam ze strony w celu przypomnienia i zrozumienia treści i problematyki. Mam nadzieję, że wszyscy odwiedzający pamiętają o tym, że żadna pomoc naukowa nie zastąpi przeczytania danej książki co goroąco wszystkim polecam. Bo kim jest Polak nie znający własnej historii i kultury Pomimo tego, że nie jest to chyba najodpowiedniejsze miejsce na to, chciałbym podziękować wszystkim redagującym od siebie i od wszystkich korzystających, bo wam się to należy ^^ Chciałbym żebyście przeczytali ten komentarz. Osobiście ubolewam, że nie ma żadnych nawet podobnych stron z matematyki :/ Z pozdrowieniami Darek :) "3c" IV LO im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach.
Streszczenia książek
Tagi: