Szewcy – streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Szewcy dyskutują na tematy filozoficzne. Rozważają problem różnic społecznych. Sajetan zwraca Księżnej uwagę, że nie powinna, jako arystokratka występować w sztuce „i dlatego musi błąkać się po sztukach bez sensu, stojących poza literaturą” Scurvy chce stanąć na czele szewców, ale Sajetan stwierdza, że nie potrzebują oni inteligentów. W mowie swej popada w ekstazę, mówi o związku z wszechrzeczą „czuję się naprawdę kuzynem jurajskich gadów i trylobitów sylurskich, a także świń i lemurów – czuję związek z wszechstworzeniem – rzadko to bywa, ale jest prawdą!” Księżna jest zachwycona, pragnie się oddać Sajetanowi dla samej formy. Czeladnik II zastanawia się nad kwestią przodków. Pochodzenia rodowego nie należy przeceniać, jak robią to arystokraci (od nich gorsi są już tylko półarystokraci). Czeladnik stwierdza, ze wszystko jest absurdem, Księżna proponuje jako antidotum- żarliwą wiarę za to Sajetan „wali ją w pysk tak, że cała krwią się zalewa”.

Scurvy gardzi metodami szewców, uważa, że zmiany można przeprowadzić bez użycia przemocy. Jego zdaniem arystokracja się przeżyła, trzeba zreformować kapitalizm, ale nie zniszczyć inicjatywy prywatnej. Księżna wystąpienie Scurvy’ego podsumowuje krótko „Nudno, panie Robercie. To, co pan mówi, to są frazesy społecznego impotenta bez istotnych przekonań”. Prokurator wychodzi.

Teraz to Księżna przedstawia swoje poglądy, mówi o bliskości, jaka łączy ją z szewcami. Twierdzi, że utaiła się w nich – przedstawicielach ręcznego rzemiosła „osobowa tęsknota pierwotnego, leśnego i wodnego bydlęcia, którą arystokraci, zatracili z intelektem”. Przekonuje ona szewców, że różnice społeczne są zgubne, drażnią bowiem „Dziarskich Chłopców” Jej zdaniem tylko ona pozostaje bezideowa. W efekcie tego przemówienia szewcy chcą zgładzić Księżną, wtedy pojawia się Scurvy z „Dziarskimi Chłopcami” i wszystkich aresztuje. W szewskiej izbie, jego zdaniem „jest gniazdo najohydniejszej, przeciwelitycznej rewolucji świata, chcącej sparaliżować wszelkie poczynania od góry – tu rodzi się ona z pomocą perswazji nienasyconej samicy, degeneratki jej własnej klasy, a ostatecznym celem jej – babomatriarchat ku pohańbieniu męskiej, jędrnej siły- społeczeństwo jest kobietą – musi mieć samca, który je gwałci”.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Główne zagadnienia twórczości Witkacego
2  bibliografia
3  Eros i rewolucja - stosunki panujące między postaciamiKomentarze: Szewcy – streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-18 21:10:02

Trzeba być równie mocno najaranym jak Witkacy podczas gdy pisał tę książkę, a w naszym "przypadku odpowiedzialności", podczas gdy czytamy to "dzieło". Znam wiele wspaniałych książek, które powinny zaistnieć w kanonie lektur obowiązkowych, a nie tych sztucznych mocno przekolorowych mistszufff pióra.Proponuje trochę odświeżyć i wiedzę i ksiązki, bo długo z takimi syfami nie uczniowie nie pociągną. Ale trzeba nadmienić, że streszczenie pierwsze klasa!


2018-09-16 13:58:58

Każdemu co dla niego właściwe. Niektórzy chodzą w wełnie inni w jedwabiu. Witkacy to jedwab, którego nie doceni ten co potrzebuje ubrania roboczego. Ale co fakt to fakt, może niepotrzebnie wciska się go do kanonu lektur.


2018-09-11 18:41:01

Okropna lektura. Uwielbiam czytać książki, ale "Szewcy" są nie do strawienia. Nie dostrzegam polotu i wzniosłości, ani jedwabiów, w które chcą ubrać jego twórczość. Jak dla mnie jest to bełkot człowieka psychicznie chorego, jednakże obdarzonego wysoką inteligencją.


2018-09-08 18:46:09

Niewiarygodnie szczegółowe i niezwykle poprawne streszczenie. Może być nie tylko doskonałym zastępstwem lektury, ale przede wszystkim idealnym objaśnieniem i zarysem akcji przedstawionej przez Witkacego w dramacie. Znacznie ułatwia zrozumienie utworu.


2018-09-08 17:33:37

Oczywiście, że nie musi, nie każdemu się podoba. Dla mnie jest to niewątpliwie trudna lektura, ze względu choćby ma język, więc streszczenie, a zwłaszcza opracowanie bardzo się przydadzą przed maturą. Poza tym z jakichś powodów Witkacy znalazł się w spisie lektur, więc na pewno miał ogromny talent, co zresztą nie trudno zauważyć, nawet jeśli komuś nie podoba się książka. Jestem przekonana, że nikt z nas nie potrafiłby mu dorównać :)
Streszczenia książek
Tagi: